Enesejuhtimine: ATH, bipolaarne meeleoluhäire, psühhoosid
Karmeni päev
6:30 - äratus, hommikusöök, hommikukohv (kohvi päevas üldreeglina 1x, vahel 2x, aga enne kella 14 – raviarsti soovitus), ravimid.
Päeva jooksul erinevad tegevused: eneseteostus (kool, töö otsimine), loomingulised tegevused (disainimine, raamat, blogi, podcast, videoprojektid), trenn (poksimine, tantsimine, venitus, jõusaal)
- Hommikusel ja õhtusel ajal korralik facial.
- Päevas jalutuskäik mitu korda.
- Alkohol - sisuliselt ei tarbi.
- Energiajoogid - harva luban endale. Mulle raviarst ütles, et mulle on need vastunäidustatud tegelikkuses üldse.
- Teraapia on ka rutiini osa. Ja rutiini osa on ka puhkus.
- Suhkur: 0
- Suhkrujoogid: 0
- Rämpstoit: 0
- Frititud toidud: 0
Hea retsept limonaadide ja suhkrujookide asendajaks:
- mineraalvesi
- 1 laimi mahl
- 1 tl toormett
- natuke soola
20:30 - hakkan voodisse sättima, ravimid.
Olen läbi ja lõhki aus olnud alati ja olen ka täna. Nikotiinisõltuvusega maadlen veel ja ta pisut takistab mul saada maksimaalset enesejuhtimist kätte. Kõik pealkirjas toodu, mis puudutab neid seisundeid – me oleme väga tundlikud sealt välja tulles sellele, et dopamiini ei tule peale enam nii palju kui enne (psühhoos, maania) ja kergelt oleme "näljas", kust seda saada juurde. Ja ongi raske ennast algul juhtida seda dopamiini näiteks trenniga ajus juurde tootma. Ja on lihtne minna alt muude asjadega.
Aga järk-järgult lisades iga päev midagi oma tervislikku rutiini juurde, hakkab see treenima ka enesejuhtimisoskust, kuniks kontroll on meie. Toidust ja jookidest saadav suhkur on ATH ja bipolaarse meeleoluhäirega inimesele pigem kahjur. Ta mõjutab ka ajutegevust ja kõikumisi mingil määral. Lisaks, kui sealt on laks käes, siis endal pole vaja enam vaeva näha, et seda heaolutunnet tekitada. Ma ise sihuke, harva natuke söön midagi, kus suhkrut on. Vahetevahel käin burksirivis ka ikka ära. Aga muidu korralikult hoian režiimi ja püüan olla iga päevaga tugevam enesejuht.
Väga väikeste valikutega, step by step, saab enda heaks väga palju ise igapäevaselt ära teha. Oma aju saab toetada ka toitumise ja trenniga, eneseteostusega, ning teraapia ja puhkusega. Kuidagi see efekt tuleb, et kui sa iseennast suudad järjest paremini juhtida, siis sa tunnedki, et kõik, mis vaja, on sinu käes ning juhtrollis oled sa ise. On okei, kui selline treenimine võtab aega aastaid.
Ma ise suudan üsna kiiresti, sest mind pandi viieaastasena trenni juba, ja seal see sportlaseelus distsipliin peab olema tugev. Olen treenitud pingutama. Aga olen aus, mingisugune seitse kuud pärast koduseks jäämist ma konkreetselt lihtsalt olin ja ei suutnud midagi teha. Traumad olid nii retsid, et pidev ärevusseisund oli ja oli vaja tegeleda kõigepealt sellega. Et kõik tuleb step by step.
Kuna ma ei tohi ATH ravimeid võtta, siis mul on see hardcore variant, kus saab ainult enesejuhtimisega agu anda. Aga ma olen näinud kõrvalt, kuidas ATH puhul ravimid teevad "imesid" inimese enesetundega. ATH puhul on see peksmine ka sihuke, sagedane. Ma olen ka peksnud ennast kõvasti. Ei saa kõike kohe ja praegu, see on ikkagi protsess. Aga õnneks, distsipliin on väga arendatav meil inimestena. Kes tahab, see saab.
Minu jaoks suurim challenge oli õppida üksinda olles treenima tühjas jõusaalis ja oma toas õppida üksi. Mul aitab ka see double body. Kodus ma võin tunde ühte artiklit lugeda, koolis teistega ma loen kõige kiiremini :D aga siiski, tehtav, kui treenida.
Minu komplekt on üsna huvitav. Bipolaarsus, kalduvus psühhoosidele, ja ATH. Ma ei võta seda kui nuhtlust tänasel seisul, vaid kui väga head stiimulit omandamaks järjest tugevamaid enesejuhtimisoskuseid. Inimene, keskmine, kellel sihukesi asju pole, ei pea ehk ka nii palju pingutama ja ennast arendama kogu aeg. Meie aga juhtrollis rohkem olemiseks saame seda enda heaks ära kasutada, et pind on pe*ses kogu aeg. Nii et "õed" ja "vennad" – LEZ DO THIZ!
Kokku viimase haigusepisoodi algusest kuni tervislikku režiimi jõudmiseni kulus hetkel kaks aastat. Nagu ütlesin – protsess... ja nikotiin veel siin eksisteerib. Nii et protsess veel kestab.
Sõltuvustest. ATH ja bipolaarse meeleoluhäire puhul on esiteks sõltuvused kergemad tekkima. Ja teiseks, neist on raskem vabaneda. Olge lahked enda vastu.
Tervislikke valikuid soovides
Karmen
Comments
Post a Comment